Breaking News
Home / EKONOMİ / Süpermarketler için karamsar senaryo

Süpermarketler için karamsar senaryo

supermarket
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,Türkiye’deki zincir marketlerin birçoğunun yabancı sermayeli olduğunu belirterek, “Küçücük bir sokakta tek bir bakkal tüm sokak sakinlerine hizmet verirken aynı sokakta 100-200 metreye 5 tane zincir market açılması, ekonominin mantığına dahi ters kalıyor.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, sokak aralarına kadar giren zincir marketlerin önce esnafı, ardından da birbirlerini bitireceğini vurguladı.

Türkiye’deki zincir marketlerin birçoğunun yabancı sermayeli olduğunun altını çizen Palandöken, “Ülkemizde zincir market sayısı 24 bin 618’e çıktı. Kendi ülkelerinde sokak aralarında market açamayan yabancı zincir marketler, bizim ülkemizde pazara tezgah açar gibi açabiliyorlar. Küçücük bir sokakta tek bir bakkal tüm sokak sakinlerine hizmet verirken, aynı sokakta 100-200 metreye 5 tane zincir market açılması, ekonominin mantığına dahi ters kalıyor. Belli ki amaç önce esnafı, sonra da birbirlerini bitirmek. Çiftçiyi işçi, esnafı da tezgahtar yaptılar. Ancak unutulmaması gerekir ki bu şekilde rekabet ortamı kalmadığında fiyatlar artar, en büyük darbeyi de tüketici görür.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yapacağı düzenleme ile nüfus yoğunluğuna göre açılacak iş yeri sayısının belirlenmesini olumlu bulduğunu vurgulayarak, bugün ölçek ekonomisi yaratıp, malları daha ucuza tedarik edenlerin yarın üreticiyi ve toptancıyı da zor durumda bırakabileceğini ve dünyada bunun örneklerinin yaşandığını ifade etti.

About admin